2020

2020 nás odnaučila spěchat,  plánovat a soustředit se na budoucnost, průvodcem byl chaos a dezorganizace.

Jistotu jsme měli a máme jen v daném okamžiku, uvědomit si život lze pouze nyní a teď, né až potom….

Jednou mi jeden chytrý starý pán řekl: “ Pravda je tam, kde končí politický vliv.“

Na přelomu června a července 2020, jsem se téměř ze dne na den „sbalila“ ( No: 2 plavky,2 kraťasy, jedny šaty, 3 trička, něco teplého) svoje poklady holky i manžela a vyrazili jsme na Pašman (Chorvatský ostrov). Pokud Vám nechybí přeplněné pláže s drinky, večerní promenády a Wifi signál, spokojíte se s atmosférou rybářských vesniček, bohatou Faunou i Florou s dechem historie- je to dobrá volba.  

 
11

K tomuto rozhodnutí mne opět přiměly holky, když už jsem Aebi přihlásila na Magnum CUP- NorCouring Club. Tak jsem si řekla, jestli mám jet víc jak 300 km, aby si moje čavera pořádně  zaběhala. Cestu nazpět vezmeme přes Pašman.  

 Abigail vyhrála 1. místo a absolutní vítězství skupiny FCI 6. a sebou si vezla hormadu pamlsků i pro mámu.

 🙂 Z nových domovů přicházejí samé šťastné zprávy. 😉 

Bertolda-Tolda-Beruška.

Štěnda si stále drží své rozdělení na oranžové černočky po mamince a červené černoňufky po tatínkovi. Někteří se chystají na dráhu sportovců a někteří by se i rádi ukázali na výstavách. Tak držme palce, jelikož nic není samozřejmostí. Jsem šťastná, že si to všichni uvědomujete a každý jdete svou vyvolenou cestou s vědomím, že bez práce nejsou koláče. Hlavně ať jste šťastní po boku.

Muzikální Bela – celá mamča. 

Barnabáš – dokonalý taťka.

 

Odvážný Boromir – Buddy – mamča.

 

Ve spojení s vodou bych jsem chtěla vyzdvihnout děvušku z 1.vrhu Máju (Awa of Nyakati Nzuri) nejen, že má splaveno spoustu řek i jezer v ČR, v loňském roce se  nebále se svou paničkou výzvy jezera Lago di garda.

Baltazarko, vážný konkurent na výstavním poli obou ST bratrů, opět taťka, prý strašně hodný psík.

Naše milá Berenice – nyní LARA.

 

Jak nám roste Beryl.

 

   

A náš milý průvodce vrhu Bořivoj-veliká pochvala.

Všetečka Brynley-nyní Ofélie s kámoškou Cecilijí.

 

Jedinečná  a svérázná Božidara-Dara.

Já jsem slečna Beatris.

Já jsem Beruška, uvítala jsem a ten dnešní příspěvek zakončím, tak se mějte všichni hezky.

 😥 Všechna štěňátka odcestovaly do nových domovů. 😥 

 Práce kolem štěňátek, není práce je to radost 😛 , výběr nových majitelů je však starost 😯 

Věřím, že můj výběr byl správný a jsem za ně za všechny ráda. 😉 


😯 Všechny Vás moc zdravíme a pomalu začínáme vyhlížet. 😯

Výstupní kontrola z klubu KCHRR  dne 7.4.2020-  dopadla výborně a dle očekávání:

5 vydařených ST a 6 NeST (1xkorunka,1zálomek,4xrr), bez DS, skusy všichni správné, kluci varlata sestouplá.

Já jsem kluk modrý a dostal jsem jméno jako první, jakmile jsem vylezl mamince z bříška – dvounohá povídá: “ Ty jsi celý děda Rebel a táta Jerry- budeš“Barnabáš.“ Jsem strašně hodný a rozvážný kluk. Budou mi říkat Barbínku.  Přijely se na mě podívat 3 tmavovlasá děvčata z Prahy-tři sudičky-tak doufám, že mě přisoudily pěknou budoucnost.

Barnabáš of Nyakati Nzuri (ST)

Já jsem kluk blonďatý s zeleným obojkem a dlouho jsem měl na hrudi erb, dvounohá  mě dala jméno po své oblíbené postavě z Pána prstenů Boromir, prý jsem kluk šlechetný a jako jediný jsem upovídaný jako mamka. Budu s jedním sportovcem v Lanškrouně a bude mi říkat Buddy a nemusí se mnou jen sportovat, může i pokecat a také občas ukázat, vypadám, že budu kluk snaživý. A z erbu se mi nakonec vyklubalo srdíčko.

Boromir Buddy of Nyakati Nzuri (ST)

Boromir (Buddy), Bořivoj (Baddy), Bertolda (Tolda)

Já jsem žlutá, slečna krabičková, buď jsem v krabičce, nebo na krabičce a usnu i v pekáči. jmenuji se Berenice,-jsem trošku výmyslo, ale prý strašně milá. Jedu k mladé rodině do Zlína.

Berenice of Nyakati Nzuri (ST)

Já jsem slečna oranžová a oranžová jsem opravdu celá, jmenuji se Bella a jsem i celá maminka. Pojedu dělat společnost jedné hodné paní a její rodině do Prahy, mají velikou radost, že našli krevní stopu…..budu snažit ať nezklamu, jsem taky milá.

Bella Brisela of Nyakati Nzuri (ST)

Já jsem slečna fialová a jmenuji se Bertolda-Tolda proto, že jsem prý moc hezká a zapomněla jsem ridge u maminky v bříšku, jsem veselá holka a taky trošku výmyslo.  Budu bydlet kousek za komínem, takže téměř na dohled v Brušperku.

Bertolda of Nyakati Nzuri (NeST-rr) 

Bertolda, Barnabáš a Božidara.

Já jsem slečna bílá a tak pospíchala na svět, že jsem mamce z bříška rovnou vyskočila a jela jsem asi metr- zastavila se až u nohy naši hodné Klárky, která nám pomáhala na svět a zrovna měla práci s mým bráchou. Klárka řekla“ ty jsi expert-ty jsi Božidara. A postoj mám rovnou lovecký. Byla jsem nejmenší a všechny jsem dohnala a některé i předehnala a jsem pracovité a milé děvče. Pojedu za mladou rodinou do Brna a budou mě říkat DARA.

Božidara  of Nyakati Nzuri(Nest/rr)

Já jsem kluk bleděmodrý a také jsem se potatil, jmenuji se Baltazar.(Zaro) Pojedu na Slovensko hledají klučíka po krevní stopě, nedávno odešel předčasně jejich psík syn Rebela, tak věřím, že je nezklamu, jsem hodně vnímavý.

Baltazar of Nyakati Nzuri (ST)

 

S maminkou jsem se rozloučil.

Já jsem slečna tmavě růžová-taky mamka i její rychlé nohy jsem zdědila, jmenuji se Brynley- budou mi říkat – Ofelie, ke mě se to hodí, jsem pěkná všetečka, ale hrozně milá a prý škoda. Jedu do Prahy.

Brynley of Nyakati Nzuri ( NeST). 

Já jsem slečna růžová a jmenuji se Beatris a také jsem popleta bez ridge, ale našel si mne hodný pán s paní a vůbec jim to nevadí, už se na mne moc těší, tak věřím, že je nezklamu-jsem hodná holka a budu bydlet v Novém Jičíně.

Beatris of Nyakati Nzuri (Nest/rr).

Já jsem slečna červená jmenuji se Beryl Jenny. Možná prozřetelnost, možná osud mě připravil jinou cestu, budu žít v domečku v obci Jeseník,  společně s mladými lidmi se zkušeností s našim krásným plemenem.

Budu se věnovat sportu  a doprovázet na horských tůrách.

Beryl Jenny of Nyakati Nzuri (NeST).

 

 

Přesně tak jak to naše mamča i naše starší sestra miluje.

Visutý most – stezka v oblacích Pustevny.

Mne znáte, já jsem Bořivoj a provázel jsem Vás našimi prvními krůčky v životě.  Představil jsem se Vám jako první a jako poslední uzavírám. Moje porodní váha nebyla zrovna nejvyšší, ale s nejvyšší se zřejmě rozloučím. Vypadá to, že o pár dkg předběhnu i Buddyho. Prý u mne a Božidary nějak více zafungoval gen mastifa.

Vyvedl jsem pár pěkných psích kousků, narodil se pruhovaný, patřil jsem mezi nejmenší a ke strukům jsem jako opravdový tygr rval. Podařilo se nám převrátit odpadkový koš-nevím jak se mi to povedlo, ale pojedu domů do Bruntálu s polepenou nohou od žvýkačky. Čeká tam na mne krásná RR slečna Mája, určitě si se mnou užije.  Povahou jsem veselý a pohodový kluk-trošku řízek. V postoji mne nefotily, protože jsem se opět hodně napapal a chtělo se mě spát.

Bořivoj of Nyakati Nzuri (NeST/rr)

 

I když naše mamča – vypadá velice smutně, myslím, že si oddechne.

 Svůj úkol splnila na 1, téměř celé tři týdny to s naši 11 zvládla sama. Když už to bylo na ni moc a má zakázáno lovit, tak dvounohé alespoň kradla- cokoli- celý balík piškotů, celé kusy masa a házela nám to, popř. něco uvařila sama-svůj obsah v žaludku a nejlépe vždy do převlečeného pelíšku, asi má ráda čistý stůl.

Musíme pochválit i tetu Abigale – né – že by láskyplně za námi chodila, ale pořád na nás dohlížela a vždy když jsme byli ve výběhu a občas i v domečku sami, chtěla být na zahradě a jistit nás v první linií zvenčí i celé hodiny. Jsou to holky šikovné a je na ně spolehnutí.

Naše dvounohá si chtěla jednoho z nás nechat, nevěděla kterého, ale protože nám našla velice šikovné paničky se stejným myšlením a záměrem v chovu, tak se rozhodla, že bude jen dohlížet, ale to si pište, že pořádně! Prý předává velice slušný genetický materiál a je třeba s ním pracovat.

Po pravdě si, ale myslím, že jelikož má i šikovného vnuka Adámka, který je teď nejkrásnějším věku a čas tak rychle letí. Svoje dvě čavery a dva malé bulaté??????

Musely by jej sesadit i z funkce hlavního krmiče. 

 

Takže parta zůstává ve starém složení.

 😥  Naše prvotní, ale důležitá životní etapa v Nyakati Nzuri se čím dál tím více krátí…… 😥 

  Ještě dva dny se vyspíme ……………………….. 😥 😥 

Fotografie vrhu B -stále doplňuji: https://www.zonerama.com/NyakatiNzuri/489951

Mamča nám začala utíkat…

Všechny Vás zdravím v době pokory.

Všichni jsme si uvědomili jak nepostradatelní jsou pro nás zdravotníci, hygienici. Jak důležitou roli hraje obranný a integrovaný záchranný systém, že je úplně jedno c

o si na obličej nakreslíme, jelikož ho máme stejně zakrytý.

Chtěla bych poděkovat, za to, že tady jsou a za jejich obětavost.

Něco tak malého a neviditelného dokáže člověku v jeho velkoleposti nahnat strach a srazit na kolena a nezajímá ho naše postavení.

Přeji všem hlavně pevné zdraví a čistou mysl.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Děkuji za potvrzené rezervace a zaslání záloh. Jsou už viditelné hmotnostní rozdíly mezi chlapci a děvčaty.

Chlapcům již doputovaly kuličky na svá místa-takže jsou již sestouplé. 

Měla jsem dotaz na granule. Krmím Yoggies – 86%maso- lisované za studena (kachní x zvěřina, jehněčí x bílá ryba, kuřecí x hovězí). Syrové hovězí a krůtí maso, vejce, psí mléko s odvarem z vloček, jogurt. 

Výborný poznatek měla Jitka (Barnabáš) Joggyes mají stejného výrobce jak granule Markus Muhle – Německá rodinná firma. Znám je také mají, ale menší podíl masa, takže jsem se rozhodla pro Yoggies. Nicméně Markusy jsou cenově o hodně výhodnější, samozřejmě v potaz je i vlastní výroba. Dobré je, že se tyto dva druhy dají kombinovat.

Chutnají.

Některým až moc.

 

Potvrzené rezervace.

 🙂 A je za námi pátý týden-mamka má s námi stále trpělivost i když ji už obýváme celý její pelíšek. 🙂 

Dvounohá nám nechala postavit i jídelnu,nechce prý chodit v gumácích v té své.  Jinak jsme všichni v pohodě, hezky si hrajeme a naštěstí i hodně spíme. Má z nás radost  i když spoustu práce a jenom stříhání drápků zabere i půl dne.  Jsme prý její  jediné potěšení a máme tady svůj veselý svět.  Holky jsou pěkné rošťandy a kluci se jeví sebevědomě, ale pohodáři-a tak to má být. 😉  

 

 

 

…. 😯 A…j koukám, že některá videa mají technický problém-stahovala jsem více najednou-budu se snažit napravit 😉 

 

Čtvrtý týden za námi – něco málo z našeho života- hezky řádíme a když je hezky tak se už i venčíme.

 

 
   

Dne 7.3.2020 měl táta vrhu Ridgebackś Hiari Joey: “ Frajer JERRY“ narozeniny. Za nás za všechny:

Vše nejlepší a hodně šťastných chvil, dní a roků se svoji paničkou Simonkou.

Táto za nás za všechny: „Dobře jsi padnul do oka a my si přejeme, aby nám se to také podařilo-slibujeme, že se budeme snažit, aby jsme tobě, naší mamce a koneckonců i plemeni RR nedělala ostudu.“ 

Třetí týden je za námi – zrovna se uklízí-tak nás z našeho hřiště odsunuli, ostatní zřejmě průzkumníci se motají někde po kuchyni.

Přijely další návštěvy – vzájemně jsme si padli do oka, což je pro naši dvounohou strašně důležité v současnosti prý nejdůležitější. Pes není hračka pro děti, RR není plyšák na gauči. Je ráda, že to všichni chápete, jelikož hned za zdravím je pro ní důležitá naše psychická kondice. Což jde vlastně ruku v ruce.

Ani mamča, ani táta nejsou z cukru jsou to především psi se svými potřebami. Máme prý původ v Africe, neseme jiskru i divokost této země, ve své domovině jsme měli za úkol paralyzovat lvy a dnes zápasíme pouze o místo na gauči, pro tak chytrého a obratného psa to je degradující, a to nemluvě o druhotné genetické predispozici.  Lidé prý hodně zpohodlněni a snaží se vše přizpůsobit především svému užitku a svým potřebám.

 

Druhý týden je za námi, proběhlo další hrubě orientační vážení. Za námi je i 1.veterinární kontrola, Ashley i její děti dostaly velikou pochvalu.

Štěnda začínají otevírat očička a koukat na svět  a já mám radost, když se vše zdaří a  mezi  prvním  co  zahlédnou,  jste právě  Vy  budoucí  majitelé.

Velikou radost jsem měla z rodiny, která si přijela vybrat se svým konkrétním požadavkem jednu z předběžně ST holčiček. Musím pochválit především hlavu rodiny pána Petra, jelikož mne přesvědčil o veliké znalosti problematiky chovu RR, což u zájemců není pravidlem. Myslím, že pokud příroda dovolí a toto děvče dostane ST do vínku, zajisté udělám svým výběrem majitelů Bernadetty(žlutá) velkou radost Simoně (majitelka krycího psa Jerryho), jelikož na Bernadette bude určitě upírat své bystré Sauronovo oko. Za sebe i za Simču slibuji svou pomoc a nemyslím tím pouze u mne občasné ustájení. Sama se prokousávám chovem RR víc jak 12 let a pořád mne něco překvapuje a pořád dělám chyby. 

Z dalekého Stockholmu se přijel na holčičky podívat i  jeden sympatický pán, a to i se svou 11-ti letou RR  Loletou, mimo jiné opravdu velice šikovná holka na svůj věk. Psí záchranář a podržte se v studeném severském moři, vytáhla prý už několik podchlazených. Nemohla mít děti z důvodů zánětu dělohy, takže se prý moc těší, že jí na sklonku splní její přání vychovávat potomka svého druhu. Vybral si Beryl alias Jenny(červená mašlička) A tuším plnohodnotný a zajímavý psí život. Občas se přepravují do Bratislavy soukromým letadlem a Lole- to ani v tomto věku vůbec nedělá problém,  prostě nejraději je s ním. 

Pochopitelně Beryl u maminky zůstane nejdéle.

Božidara-ta nezklame-myslím, že je sama ráda, jak bravurně se jí podařilo vykřesat z nejhorších podmínek vstupu do života.

Spousta z Vás po mě požaduje foto jednotlivých štěňat, ale nafotit štěně tak, aby jste z toho měli něco i Vy je v tomto nízkém věku štěňat až nadlidský  výkon, většinou to jsou jen nic neříkající živé válečky.

Tento vrh je velice různorodý nejen v barvě a váze štěňat i vadami odlišujících se od standartu. (Přípustných i nepřípustných) Stejně tak mám velké rozdíly v  požadavcích na jednotlivá štěňata, konkrétní barvy, bílé znaky, samozřejmě nelze dle poštu zájemců vylučovacím způsobem někomu štěně nutit.  Nelze zde hovořit o jednotné plošné ceně ST/NEST.  A v neposlední řadě má do toho co mluvit i majitel psa-znalí chovu vědí, ukočírovat Vaše požadavky a  komunikaci na 2 druhy emailu, Whats App, FB, SMS. Je to příroda pořád se vše vyvíjí, maximálně se snažím předejít nějakému překvapení a okamžitě hledat řešení v souladu i s přáním majitelky psa. Člověk potom jedná zbrkle. Stejně tak i zájemci o nestandardní štěňata mají určitou představu, takže bych toto chtěla mít ujasněno  co nejdříve, jelikož poté se musím soustředit na jednotlivá závažně nerezervovaná štěňátka. Rezervovaná štěňata budou označeny obojky. V případě, že neseženu stejnou barvu- bude neutrální šedá s mašlí v barvě přiřazené při narození.  

Brzo začnou ťapkat a myslím, že videa budou pro Vás nejlepší obraz. 

Kdysi mi jeden velice zkušený chovatel říkal:“ jakmile se někdo zeptá, ihned při první komunikaci na cenu štěněte, popř poukáže na to, kde jsou levnější.“ Evidentně je neznalý a vůbec neodpovídám, obrovská ztráta času a mých sil. Chovatel určuje pořadí výběru, dle svého zvážení, potencionálních schopností a požadavků na štěně budoucích majitelů.  

Chov není pohádka, jak občas píši na svých stránkách, pracujete s přírodou, nikdy nevíte co vyvrbí, můžete jen předpokládat a snažit se minimalizovat problémy v chovu. Pouhý samotný výběr krycího psa zabere i půl roku hledání a zkoumání, dodělávat testy do kříže, počítat s pěknou hromádkou peněz na krytí a ani to Vám nezaruší budoucí potomstvo, jelikož majitel kvalitního krycího psa Vás může z jakéhokoli důvodu odmítnout. Nebo to pojmout z lehčí možné stránky – neřešit – pak se můžeme všichni divit, co se to s RR i s PP děje, když opomenu geneticky přenosné vady- neidentifikovatelné alergie, onemocnění uší, odpadávání drápů SLO …. V klubu povolí 3 nebo 4 vrhy-využít plnou možnost.

V neposlední řadě musíte být připraveni na utrácení štěňat s vadou (slabý sací reflex, rozštěpy pater, DS, infekce, nevyvinuté břišní stěny ). NEZACHRAŇOVAT!!

 Vymstí se to budoucím majitelům.

Tak- první velice náročný  týden je za námi, chvála bohu vše se vyvíjí bez problémů, ale jen  co se týče Ashley a jejich dětí, ta to zvládá.

  Já hůř, především komunikaci se zájemci, ale slibuji, že se fakt polepším a zároveň se tímto i omlouvám za počáteční zmatek.

Všichni se už těšíme na osobní setkání, jelikož případné rozhodnutí,  bude zásadní v životě mých drobků.

K  požadavkům na standard v současnosti se jedná označení pouze na ridge.

Štěnda mění paletu barev a jak to bývá člověk míní a pes mění,  klidně můžou zamíchat i označením ST/NEST,  příroda je mocná čarodějka a dějí se tam i horší věci.

Předběžna statistika vrhu:  zde

 

 😯 —————————– 😯 

Dvounohá nám posbírala polštáře, období skřítků, prý už končí a začneme se proměňovat na štěňata, pomalu otevírat očička a běhat.

Polštáře by prý byly dobré jen k tomu, aby jsme je posra.., nebo si na nás mamka lehla.

A také říkala, že dostaneme hodnou paní na hlídání. Ona, prý musí do práce obstarat obživu, jelikož hladových krků tu  bude víc než dost.

A taky se prý bojí, že se jí v menopauze spustí laktace.

Máme se prý chovat slušně, ať nám hodná paní neuteče. 

Nebojte se jako správný kapitán to ohlídám.

🙂 A je tu období skřítků. 😆

Nejen, že tak trošku vypadáme a nejraději se i někam schováme. 

Naše mamča vypadá spokojeně a bez problému zvládá celou partu, to je pro dvounohou strašně důležité, protože nás nemusí dokrmovat psím mlíčkem.  

Jen nechápe, že za těchto ztížených podmínek se někteří mohou tak přežrat a ve stoje usnout.

Božidarka je fakt odhodlané děvče o své místečko na slunci bojuje i pod tíhou lachtanů. Zelený v noci dostal hlad a po cestě k mamce prostrčil hlavu uchem osušky-zastavil se cca. 5 cm od cecánku, protože my ostatní jsme na ní spali. Tak ztropil takový virvál, řval jak malé sele a nás všechny probudil.  Dvounohou tak, že  málem spadla z lůžka v domnění, že snad mamča šlápla někomu z nás na hlavu.  Přiběhla, oddychla si a řekla: “ tropíš lotroviny, nevíš na koho bys ses podobal- ty budeš „Bartoloměj.“ No co Vám budu vykládat a k tomu asi neví, že je kluk, podívejte na ty nohy-má je jak holka pečlivě nalakované nehty a všechny stejně.  

Fialová: po nikom se neválí a má osobitý způsob odpočinku, nají se zkoulí.

Maximálně mamce nastaví dupku, ať ji nebolí bříško.

Dvounohá ji vzala do rukou a řekla:“ ty jsi tak krásná a  taková Tolda, ridge jsi zapomněla u maminky v bříšku- budeš „Bertolda.“

Dnes máme už 5 dnů – ta dvounohá paní, co se pořád kolem nás motá nám říká, že prý „veverky“ 😉  

Já jsem „Bořivoj„(hnědý) a dostal jsem jméno jako druhý, i když  nemám úplně nejvyšší porodní váhu (464g) ta dvounohá tvrdí, že já bych bez její pomoci určitě přežil, ale pro jistotu jsem si hraji na tygra. Jsem tedy kapitán a budu Vás provázet prvními životními krůčky naši 11.

Já jsem slečna žlutá a jsem tady jen pro kontrast červená pšenice/tmavě červená pšenice, dvounohá tomu říká -Echt červená.   

My napití občas musí střídačku, aby se naše šance na přežití vyrovnaly, jelikož někteří jsme ji dostali o dva dny později(krytí.)   

Dvounohá si myslí, že snad nevíme, kdy máme hřiště opustit……

V něčem však musím souhlasit, je tady prostě přetlak.

Dnes bylo v plánu jednotlivé focení. Někteří už na střídačce, vázala nám zas ty mašle a čekalo se než ostatní dopijí. Překazila nám to Božidara(bílá), nešlo ji najít. Dvounohá byla zoufalá, rozházela celý pelíšek a Božidara nikde. Naše mamča střídačku nemá ráda, občas nás za krk vrací nazpět do pelíšku. Kouká na tu dvounohou, už toho měla dost, vstala a Božidara ji vypadla uzavřená mezi nohama z pod největších cicánků. No – Božidara evidentně našla svoje strategické místo k odpočinku. Když druhý den po narození dvounohá zkoušela její sací reflex na prs -přisála se tak, že na ukazováčku visela celou svoji váhou, dvounohá jí musela odšpuntovat a Božidara mlaskla jak korek od vína. Fotit se nám teda vůbec nechtělo, takže snaha dvounohé byla zbytečná. Říkala, že už toho má dost, že vůbec nespolupracujeme, stejně vypadáme veverky, do toho nás prý čeká ještě období skřítků a žlutá už v něm beztak je. Jednotlivé portréty udělá, až se začneme podobat psům, což bude nejdřív za 14 dní a také dostaneme pořádné štěndo – obojky, aby jste Vy, jestli si někoho z nás vybere, jste nás mohli rozpoznat. Dvounohá tvrdí, že nejlepší to je na vlastní oči a také by Vás chtěla poznat.

  

A naše mamka to uzavřela. V současné energeticky náročné situaci po dvounohé vyžaduje maso, nejlépe hovězí, vařenou zeleninu, tvaroh, vajíčka, psí mlíčko s piškoty a jiné dobroty. Dostala granule, že prý Joggies 87%masa, zatvářila se jako, když před dvounohou předloží instantní polívku. Podívala se na ni a  sdělila:“když tak ráda fotíš-tak se s nimi vyfoť.“ Pokud to půjde tahle dál, dvounohá bude muset někam vyběhnout a porazit vola.

Mamča se šla venčit a nadílka přitom po ní doma zůstala. Sundala jsem jim mašle, občas lezou na hromadu a přitom se škrtí, asi se budete divit, ale já je už rozeznám 😛 

Ashley Vám představuje svojí fotbalovou 11:

 4 kluci/7 holek, životaschopní, žádné muší váhy, bez DS, bez zálomků, porod trval 7 hodin, Echt. červená pšenice/červená pšenice, minimum bílých znaků, předběžně: 3x holky standard, 3x kluci standard , 5x nestandard.

Porod skončil kolem 19 hod, Ashley už je po SONU-dostala pochvalu-za mléčnou žlázu, což je obrovské + pro mne, prozatím nemusím dokrmovat, jen hlídám, aby všechna měla plná bříška, mimo Bořivoje (ridgeless) – ten se vždy hlavou zavrtá pod nejplnější cecán a po nějaké době se odkoulí někam do klidu.  Naštěstí se nekrmí všichni pořád, tak nějak přirozeně se rozdělují do dvou skupin. Za pár dní budu muset Ashley pomoct i když je dost velká frajerka, už to bude na ni moc – budou požadovat víc, ale už to nebude mlezivo.

…..Rodíme….. 


3 kluci 5 holek, porod začal v 11.30 hod, vše probíhá bez komplikací, Ashley je v pohodě-zvládá to s noblesou sobě vlastní, jediný menší problém -rozrodila  se  mi na sedačce. Všechna štěňata bezproblémový sací reflex – porodní váhy 375g  do 485g  Zítra doplním podrobné informace. – nejsme ještě u konce- hlavně zdraví, zdraví, zdraví   

——————————————

Teprve dnes ráno 15.2.2020 kolem 9 hod odešla zátka, Ashlely-noc s občasnými přestávkami – rozdýchávání k mému překvapení snědla i maso a korzujeme po zahradě- zřejmě chce hemžící štěnda popohnat,  – no – už, aby to bylo ta námi – vše, ale v rámci normálu-muže to být, ale klidně až večer. 

Dnes máme Valentýna, Ashley měla ráno pokles teploty na 36,5 C- takže se nám to blíží, odpočívá a nevyžaduje si žádnou procházku, jen často vybíhá na zahradu a rozdýchává. 

čtvrtek 60/58 dne březosti, opět si vyžádala procházku v lese i přes dost veliké bříško, stále si drží svůj energický poskakující krok a cecánkama si pleská do rytmu.

  Kdepak- už není lehkonohá Ashley.  Je to moje Almarka. 😯 


Přes moji snahu výstavby velkolepé porodnice-ty dvě stále hledají vhodnější úkryt k porodu, Aebi se od Ashley nehne na krok,prohledávají túje, rákosí, musím je sledovat- při prvním vrhu jsem Ashley tahala za ocas z pod terasy.

S pomocníky jsme postavili porodnici. 😛 

Dnes máme 54/52 den březosti, vše se vyvíjí v pohodě. 

      Březost potvrzena – předpoklad porodu kolem Valentýna.

Spojení mladého, se šťastnou povahou snad věčně mladého a hravého psa s fyzicky i psychicky vyzrálou fenou, chováním tak trochu povýšenou dámou, věrnou, oddanou a spravedlivou. Od tohoto spojení nadstandardně zdravotně testovaných psů očekávám zdravá a vyrovnaná štěňátka. S pravděpodobností, většího počtu nestandardních štěňat (s ohledem na genetické založení ridge obou rodičů R/r, ale tímto minimalizací RR strašáku, a to DS). Vzhledem k všestrannosti rodičů s výstavním, sportovním a pracovním potenciálem vidím široké využití volného času. Opět ve spojení „ Elegance from funcion“.

                                                                 Prezentace :     https://www.ridgebackostrava.cz/chov/ ‎

                  Dne 14.12. a  16.12. 2019 proběhlo krytí, které se odehrávalo téměř mezi dveřmi, nestihla jsem si ani odložit tašku.

Ashley 7 let -šťastná holka- klame tělem i duši, jen já se musím snažit.

Šťastné vánoce a s těmi co máme rádi.

 

Moje alias „čavera“ Aebigal – prvotřídní výmyslo a pořád se  tváří jak neviňátko. 

Není nad důvěru mezi majitelem a jeho psem, kam jdu já, jdou také holky, třeba i do oblak. (Pustevny – Stezka v oblacích).

Krásně znějící posudek v polštině:

Bardzo ladna przedstawicielka rasy,elegancka glova, ladna sylwetka w ruchu.

Dne 26.10.2019 úspěšně splnila bonitaci a se ztrátou jednoho botu – naznačené předhrudí (když opomenu bílý znak na hrudi).   

Na výstavách jí jde nejlépe odložení, opravdu excelentně, můžu si klidně i poobědvat.

                                                

         Ashley vše nejlepší k narozeninám – děvče moje.

     A jak nám ten čas běží……… do smečky na venčení nám přibyl vnuk Adámek a jeho a naše kámoška Moly.

Kámoši jak hrom jsou Jery a Tom (Mety a můj Miki (Argos Nyakati Nzuri)

Miki už má za sebou pár V1, VT, CWC a BOJE na můj vkus se však málo ukazuje a jezdí, a to říkám já, která je na výstavách sporadicky.   

Frajerka Mája (Awa Nyakati Nzuri) se úspěšně zařadila mezi vodáky.

A tak se chtěla fotit,  na mne se ani nepodívala.

HRADNÍ STRÁŽ.

Hrdý Aslánek s Terezkou a má být na co hrdý, až mne mrazí, na jeho popud, jelikož svou paničku, neustále olizoval v podpaží a jakoby štípal, vydala se k lékaři. A potvrzeno! Jedna z nejhorších diagnóz, naštěstí odhalena v raném stádiu, po operaci a ozařování nebezpečí zažehnáno. Její slova: „ Chvála bohu za Aslana“.

Miki -špekulant.

Krásné vánoce přeje všem sourozencům a dalším čtyřnohým a dvounohým náš Atosek se svou partou.

Štěnda v nových domovech, vypadá to, že se podařilo najít nejen místečko v domě, ale i v srdci.

Nohátá,okatá zůstává s mamkou.

Jako poslední nás opustila po dohodě v 10 týdnu princezna Awa  – holky – jaká matka taká Katka.

Aramis – naposledy u mámy.

Zvláštní jak velice brzy štěňátka pochopila, že vždy, když se někdo objeví-najednou jeden z nich zmizí. Poslední návštěvy probíhaly tak, že seděla jak slepičky na bidélku s otázkou: “ kdo teď?“

Poslední fota z rodiště: https://www.zonerama.com/NyakatiNzuri/489951

Tak už se s námi rozloučil i náš „medvídek“ Aragon – našel si jej paniček, který umí žít podobně jako můj Aragorn nejen podle standardu. Pániček je sám a  pochází z myslivecké rodiny je vášnivý rybář, bydlí spolu v Příbrami u lesa a ulice se jmenuje „U medvídků“.

Všechny štěňátka mají už nejen nové domovy a dle komunikace a zpětných vazeb i místečko v srdci. Pokud jsem některým Vážným zájemcům o posledního klučíka neodpověděla-nezlobte se a omlouvám se Vám, ale dostalo mne sdělení s žádosti o slevu a argumentem, že v některých chovech se RR bez ridge utrácejí. Práce kolem štěňátek mne neunavovala-unavovala mne komunikace s lidmi. Chápu, že RR bez ridge je veliká estetická vada a automaticky spadá do NEST, ale v mých očích je to menší vada, už jen proto, že je jen estetická- než zálomek na ocásku (prodloužená páteř), nesestouplé varle(nutná kastrace) či nesprávný skus (žít v přírodě-tak se nenají).  A nevidím důvod, proč bych neměla nejsilnějšímu štěněti s největší životaschopností dát možnost žít. Snad jen finanční-jelikož takového psa nemůžete prodat, ani za běžnou cenu NEST. – a náklady máte pro všechny štěňata stejné. Sama jsem dala slevu a né malou, ale jen proto, že pán byl ochoten strávit 10 hodin v autě, aby RR bez ridge byl jeho. Jelikož jej v prvé řadě zaujal pes samotný a pro mne jistota, že se bude mít medvídek dobře má větší cenu než pár tisíc navíc.  A mimo jiné-vždy pokud v prvé řadě zajímá budoucího majitele pouze cena a už z počátku žádá slevu-vždy vzbudí u chovatele obavu-jak bude o psa nadále postaráno? Nebude chtít šetřit na žrádle, na péči? Počáteční kupní cena je s ohledem na život psa-ta nejmenší, co za celý život psa vydáte. Paní s tímto dotazem bych doporučila poohlédnout se v útulku-spousta psích očí čeká na pomoc.  A její porovnání ceny RR s ridge – bez PP-bylo naprosto nemístné. Nebudu zde zmiňovat cenu genetických a zdravotních testů-cenu krycích psů a všeobecné náklady na uchovnění a chov-chtělo by to se více informovat, než někdo něco takového napíše.

A co já, kdepak já se poděju?

 Více o mě a naši grupě v  meny chov (pod prezentací vrhu) https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Čas plyne jak voda-brzy se mi moje špekulantská grupa rozjede do světa a někteří stovky km vzdálených.

Tak ten můj pytlíček Aragon-stále čeká na svého pánička, který ocení jeho nestandardní vzhled a především povahu.

Jmenuji se Aragorn of Nyakati Nzuri. Jsem silný statný a rozvážný. Narodil jsem se jako poslední(ve veterinární čekárně plné psů-mysleli si, že máma už to má za sebou-moje imunita byla řádně prověřena.) Měl bych být nejmenší-ale jsem největší, nejsilnější a nejrozvážnější ze svých 10-ti bratříčků a sester. Jsem nestandart kluk, nejen porodem, ale i zjevem, neobrátila se mi protisrt-budu mít jen tmavší pruh na zádech, ale zase budu statné severské kostry (CHS. Norsko, Finsko)Asi budu připomínat mladou lvici kostrou i barvou-už mé tlapy něco vypovídají. Jako malincí jsme měli společně s Aslanem – stojí právě za mnou přezdívku \“vikingští nájezdníci\“ narodit se prý v přírodě tak my dva 100% přežijem. Pokud někdo chce zdravého, hravého,statného a rozvážného RR kluka-tak jsem zde. 

Musím prostě počkat až se najde ten pravý nebo pravá-které zaujmou mé nestandartní hodnoty. Jsem, ale šikovný jako první jsem začal chodit. Díky mě Aslanovi a Awarovi mohou všichni moji bratříčkové a sestřičky klidně spát -existuje studie ve vrhu, kde se nám podobní narodí-se nikdy neobjeví Dermoid sinus (strašák RR chovu). Takže pro naší bábi-máme na rozdíl od kupní ceny velikou chovatelskou hodnotu.

Výstupní kontrola KCHRR 1.11.2017.

(z prava Anabell,Aramis,Ashley,Awar,Aslan,Aebigall,Argos,Aragon,Awa,Atos)

– žádný zálomek na ocásku, žádný Dermoid Sinus, žádná kila, hoši – všichni – kulky na svých místech a všichni máme správně seřazené zoubky- t.j. po zdravotní stránce jsme obhájili čistý štít-což nebývá zas tak časté. Po estetické stránce- bílé znaky -minimum, ridge: ve standardu- nebude princezna Anabell-posbírala korunky 2 klukům (6)-ridge má ve tvaru činky, Atos-těžce rozpoznatelné, ale projevily se 2 navíc v ose ridge a tím pádem nezbyly na Aslana, Awara a Aragona. Prý jsme pašáci a máma ve výborné kondici.

29.10.2017-očkování-čipování-výpis pasů. Pan Ivoš(Doc) nás nakonec pozval k sobě do ordinace zavřel ji a my jsme mu to tam pěkně prošmejdili-čekárna-ordinace-operační sál-načuchali  zvláštní pachy a zjistili, že se nemáme čeho bát a k tomu jsme se ještě projeli autem.

Tak a máme to všechno za sebou a už se na Vás těšíme. Bábi říká, že jsme její radost a opravdová radost nemůže být bez starostí.

Toto není úplná novinka-nejen, že máma stále kojí, ale na večer a přes noc i vaří, takže stále papá za 11 krků, aspoň se nemusím starat o teplotu. Vypadá to, že Júlince doma nedali.  

 

Možná Vám trochu pomotám hlavu – sundala jsem jim mašličky-raraši se za ně tahali a škrtili-podstatné je, že já mám jasno už týden po porodu. Na cestu jim nechávám vyrobit vetší frajeřinu. 

Fota z našeho života:https://www.zonerama.com/NyakatiNzuri/489951

Pro naše nové paničky info v meny chov pod tabulkou.

Měla jsem dotaz  na degenertive myelopathy(DM) genetické testy pohybového aparátu. Naši Ashley-která (5,5 let)při závodech silným mávnutím ocasem se otočí ve výskoku do protisměru.A až do třetího kolene se to nikde neobjevilo.   

24.10.2017 výsledek genetického vyšetření: genotyp N/N (exon 2)
Interpretace: Vysetrovane zvire je homozygot pro divoky typ alely.
Neni nositelem vysoce rizikoveho faktoru pro DM v exonu 2 genu SOD1.
Zpusob dedicnosti: autozomalne recesivni

Košík pod naší tíhou už brzy nevydrží a my se rozběhneme do světa, i když s Vámi ještě nejsme – cítíme dle Vašeho zájmu, že místečko v srdci se už chystá. 

Stačí přetáhnout schod dekou a už si vytvoří nový prostor ke spaní a někteří to zvládají i v sedě. Z  leva: Atos, Abigail, Anabel, Argos, Awar,Ashley v pozadí Aslan,Awa,Aramis a Aragorn.

Užíváme si posledního sluníčka 🙂 

Podobný obrázek mám každé ráno, akorát jsou všichni v řadě a za nimi hromádky už skoro jak od krtků. Čas strávený s nimi mi tak strašně letí, rostou mi před očima a už teď je mi smutno, když si představím. že tam za nedlouho bude stát už jen nudný stůl .

Tak ta naše mamča umí stále překvapit, že feňulky začnou po měsíci vyhledávat svůj klid,je běžné, ale, dohlížet na štěňátka takto?  Možná by jste tomu nevěřili, ale v tom koši dokáže i ležet.

více fota https://ashleyshakarri.rajce.idnes.cz/mesic_zivota_grupy_A/

Více o nás v meny chov pod tabulkou:https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Už máme za sebou první měsíc a jsme pěkní zvědavci a zvědaví byli i naši budoucí dvounožci, všichni co dojeli tak si vybrali a někteří ještě čekáme a hledáme.  😯 

Nejen místečko v domě, ale i v srdci. 

Máme za sebou prvních 14. dní. 😛 Všichni jsme zdvojnásobili svou porodní hmotnost, vážíme už více jak1 kg. cukru, otevřeli jsme očička 😯 a začínáme ťapkat.

Předběžná statistika vrhu:  https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Aragon-byl 1, kdo se postavil.

 😛 Příroda a náhoda vytvářejí nejkrásnější obrázky. 😛  

 😯  😳 Tak jsme zde 4 holky a 6 chlapců. 🙄

podrobné profily a fota jednotlivých štěňátek budu uvádět v menu : https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Adresa pro veškeré fota z vrhu A: http://ashleyshakarri.rajce.idnes.cz/mama_Ashley/

  11.9.2017 Ashley porodila 10 životaschopných štěńátek, hezké porodní váhy. Žádné DS, žádný zálomek na ocásku , žádný rozštěp patra- šikulky. Statistika vrhu, váhy a  fotečky brzy-mám nyní plné ruce práce. Dobrá zpráva má dostatek kolostra a je šikovná maminka.

  57. den březosti-Ashley a vážní zájemci. 7.9.2017

Protože má ráda malé děti, měla velkou radost z návštěvy Terezky a Karolínky, prý se už moc těší na Ashleyny zrzečky. Chtějí chlapečka, dalšího kamaráda pro sebe a pro Metýska rhodéského ridgebacka. Ač opravdu malinké holčičky, tak jsou koukala jak se umí k psovi chovat. Velká pochvala rodičům a nemohu opomenout ani Metýska.

51. den březosti.Více meny: /1461-2/ Chov-deník březulky.