2019 –

 

Šťastné vánoce a s těmi co máme rádi.

 

Moje alias „čavera“ Aebigal – prvotřídní výmyslo a pořád se  tváří jak neviňátko. 

Není nad důvěru mezi majitelem a jeho psem, kam jdu já, jdou také holky, třeba i do oblak. (Pustevny – Stezka v oblacích).

Krásně znějící posudek v polštině:

Bardzo ladna przedstawicielka rasy,elegancka glova, ladna sylwetka w ruchu.

Dne 26.10.2019 úspěšně splnila bonitaci a se ztrátou jednoho botu – naznačené předhrudí (když opomenu bílý znak na hrudi).   

Na výstavách jí jde nejlépe odložení, opravdu excelentně, můžu si klidně i poobědvat.

                                                

         Ashley vše nejlepší k narozeninám – děvče moje.

     A jak nám ten čas běží……… do smečky na venčení nám přibyl vnuk Adámek a jeho a naše kámoška Moly.

Kámoši jak hrom jsou Jery a Tom (Mety a můj Miki (Argos Nyakati Nzuri)

Miki už má za sebou pár V1, VT, CWC a BOJE na můj vkus se však málo ukazuje a jezdí, a to říkám já, která je na výstavách sporadicky.   

Frajerka Mája (Awa Nyakati Nzuri) se úspěšně zařadila mezi vodáky.

A tak se chtěla fotit,  na mne se ani nepodívala.

HRADNÍ STRÁŽ.

Hrdý Aslánek s Terezkou a má být na co hrdý, až mne mrazí, na jeho popud, jelikož svou paničku, neustále olizoval v podpaží a jakoby štípal, vydala se k lékaři. A potvrzeno! Jedna z nejhorších diagnóz, naštěstí odhalena v raném stádiu, po operaci a ozařování nebezpečí zažehnáno. Její slova: „ Chvála bohu za Aslana“.

Miki -špekulant.

Krásné vánoce přeje všem sourozencům a dalším čtyřnohým a dvounohým náš Atosek se svou partou.

Štěnda v nových domovech, vypadá to, že se podařilo najít nejen místečko v domě, ale i v srdci.

Nohátá,okatá zůstává s mamkou.

Jako poslední nás opustila po dohodě v 10 týdnu princezna Awa  – holky – jaká matka taká Katka.

Aramis – naposledy u mámy.

Zvláštní jak velice brzy štěňátka pochopila, že vždy, když se někdo objeví-najednou jeden z nich zmizí. Poslední návštěvy probíhaly tak, že seděla jak slepičky na bidélku s otázkou: “ kdo teď?“

Poslední fota z rodiště: https://www.zonerama.com/NyakatiNzuri/489951

Tak už se s námi rozloučil i náš „medvídek“ Aragon – našel si jej paniček, který umí žít podobně jako můj Aragorn nejen podle standardu. Pániček je sám a  pochází z myslivecké rodiny je vášnivý rybář, bydlí spolu v Příbrami u lesa a ulice se jmenuje „U medvídků“.

Všechny štěňátka mají už nejen nové domovy a dle komunikace a zpětných vazeb i místečko v srdci. Pokud jsem některým Vážným zájemcům o posledního klučíka neodpověděla-nezlobte se a omlouvám se Vám, ale dostalo mne sdělení s žádosti o slevu a argumentem, že v některých chovech se RR bez ridge utrácejí. Práce kolem štěňátek mne neunavovala-unavovala mne komunikace s lidmi. Chápu, že RR bez ridge je veliká estetická vada a automaticky spadá do NEST, ale v mých očích je to menší vada, už jen proto, že je jen estetická- než zálomek na ocásku (prodloužená páteř), nesestouplé varle(nutná kastrace) či nesprávný skus (žít v přírodě-tak se nenají).  A nevidím důvod, proč bych neměla nejsilnějšímu štěněti s největší životaschopností dát možnost žít. Snad jen finanční-jelikož takového psa nemůžete prodat, ani za běžnou cenu NEST. – a náklady máte pro všechny štěňata stejné. Sama jsem dala slevu a né malou, ale jen proto, že pán byl ochoten strávit 10 hodin v autě, aby RR bez ridge byl jeho. Jelikož jej v prvé řadě zaujal pes samotný a pro mne jistota, že se bude mít medvídek dobře má větší cenu než pár tisíc navíc.  A mimo jiné-vždy pokud v prvé řadě zajímá budoucího majitele pouze cena a už z počátku žádá slevu-vždy vzbudí u chovatele obavu-jak bude o psa nadále postaráno? Nebude chtít šetřit na žrádle, na péči? Počáteční kupní cena je s ohledem na život psa-ta nejmenší, co za celý život psa vydáte. Paní s tímto dotazem bych doporučila poohlédnout se v útulku-spousta psích očí čeká na pomoc.  A její porovnání ceny RR s ridge – bez PP-bylo naprosto nemístné. Nebudu zde zmiňovat cenu genetických a zdravotních testů-cenu krycích psů a všeobecné náklady na uchovnění a chov-chtělo by to se více informovat, než někdo něco takového napíše.

A co já, kdepak já se poděju?

 Více o mě a naši grupě v  meny chov (pod prezentací vrhu) https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Čas plyne jak voda-brzy se mi moje špekulantská grupa rozjede do světa a někteří stovky km vzdálených.

Tak ten můj pytlíček Aragon-stále čeká na svého pánička, který ocení jeho nestandardní vzhled a především povahu.

Jmenuji se Aragorn of Nyakati Nzuri. Jsem silný statný a rozvážný. Narodil jsem se jako poslední(ve veterinární čekárně plné psů-mysleli si, že máma už to má za sebou-moje imunita byla řádně prověřena.) Měl bych být nejmenší-ale jsem největší, nejsilnější a nejrozvážnější ze svých 10-ti bratříčků a sester. Jsem nestandart kluk, nejen porodem, ale i zjevem, neobrátila se mi protisrt-budu mít jen tmavší pruh na zádech, ale zase budu statné severské kostry (CHS. Norsko, Finsko)Asi budu připomínat mladou lvici kostrou i barvou-už mé tlapy něco vypovídají. Jako malincí jsme měli společně s Aslanem – stojí právě za mnou přezdívku \“vikingští nájezdníci\“ narodit se prý v přírodě tak my dva 100% přežijem. Pokud někdo chce zdravého, hravého,statného a rozvážného RR kluka-tak jsem zde. 

Musím prostě počkat až se najde ten pravý nebo pravá-které zaujmou mé nestandartní hodnoty. Jsem, ale šikovný jako první jsem začal chodit. Díky mě Aslanovi a Awarovi mohou všichni moji bratříčkové a sestřičky klidně spát -existuje studie ve vrhu, kde se nám podobní narodí-se nikdy neobjeví Dermoid sinus (strašák RR chovu). Takže pro naší bábi-máme na rozdíl od kupní ceny velikou chovatelskou hodnotu.

Výstupní kontrola KCHRR 1.11.2017.

(z prava Anabell,Aramis,Ashley,Awar,Aslan,Aebigall,Argos,Aragon,Awa,Atos)

– žádný zálomek na ocásku, žádný Dermoid Sinus, žádná kila, hoši – všichni – kulky na svých místech a všichni máme správně seřazené zoubky- t.j. po zdravotní stránce jsme obhájili čistý štít-což nebývá zas tak časté. Po estetické stránce- bílé znaky -minimum, ridge: ve standardu- nebude princezna Anabell-posbírala korunky 2 klukům (6)-ridge má ve tvaru činky, Atos-těžce rozpoznatelné, ale projevily se 2 navíc v ose ridge a tím pádem nezbyly na Aslana, Awara a Aragona. Prý jsme pašáci a máma ve výborné kondici.

29.10.2017-očkování-čipování-výpis pasů. Pan Ivoš(Doc) nás nakonec pozval k sobě do ordinace zavřel ji a my jsme mu to tam pěkně prošmejdili-čekárna-ordinace-operační sál-načuchali  zvláštní pachy a zjistili, že se nemáme čeho bát a k tomu jsme se ještě projeli autem.

Tak a máme to všechno za sebou a už se na Vás těšíme. Bábi říká, že jsme její radost a opravdová radost nemůže být bez starostí.

Toto není úplná novinka-nejen, že máma stále kojí, ale na večer a přes noc i vaří, takže stále papá za 11 krků, aspoň se nemusím starat o teplotu. Vypadá to, že Júlince doma nedali.  

 

Možná Vám trochu pomotám hlavu – sundala jsem jim mašličky-raraši se za ně tahali a škrtili-podstatné je, že já mám jasno už týden po porodu. Na cestu jim nechávám vyrobit vetší frajeřinu. 

Fota z našeho života:https://www.zonerama.com/NyakatiNzuri/489951

Pro naše nové paničky info v meny chov pod tabulkou.

Měla jsem dotaz  na degenertive myelopathy(DM) genetické testy pohybového aparátu. Naši Ashley-která (5,5 let)při závodech silným mávnutím ocasem se otočí ve výskoku do protisměru.A až do třetího kolene se to nikde neobjevilo.   

24.10.2017 výsledek genetického vyšetření: genotyp N/N (exon 2)
Interpretace: Vysetrovane zvire je homozygot pro divoky typ alely.
Neni nositelem vysoce rizikoveho faktoru pro DM v exonu 2 genu SOD1.
Zpusob dedicnosti: autozomalne recesivni

Košík pod naší tíhou už brzy nevydrží a my se rozběhneme do světa, i když s Vámi ještě nejsme – cítíme dle Vašeho zájmu, že místečko v srdci se už chystá. 

Stačí přetáhnout schod dekou a už si vytvoří nový prostor ke spaní a někteří to zvládají i v sedě. Z  leva: Atos, Abigail, Anabel, Argos, Awar,Ashley v pozadí Aslan,Awa,Aramis a Aragorn.

Užíváme si posledního sluníčka 🙂 

Podobný obrázek mám každé ráno, akorát jsou všichni v řadě a za nimi hromádky už skoro jak od krtků. Čas strávený s nimi mi tak strašně letí, rostou mi před očima a už teď je mi smutno, když si představím. že tam za nedlouho bude stát už jen nudný stůl .

Tak ta naše mamča umí stále překvapit, že feňulky začnou po měsíci vyhledávat svůj klid,je běžné, ale, dohlížet na štěňátka takto?  Možná by jste tomu nevěřili, ale v tom koši dokáže i ležet.

více fota https://ashleyshakarri.rajce.idnes.cz/mesic_zivota_grupy_A/

Více o nás v meny chov pod tabulkou:https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Už máme za sebou první měsíc a jsme pěkní zvědavci a zvědaví byli i naši budoucí dvounožci, všichni co dojeli tak si vybrali a někteří ještě čekáme a hledáme.  😯 

Nejen místečko v domě, ale i v srdci. 

Máme za sebou prvních 14. dní. 😛 Všichni jsme zdvojnásobili svou porodní hmotnost, vážíme už více jak1 kg. cukru, otevřeli jsme očička 😯 a začínáme ťapkat.

Předběžná statistika vrhu:  https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Aragon-byl 1, kdo se postavil.

 😛 Příroda a náhoda vytvářejí nejkrásnější obrázky. 😛  

 😯  😳 Tak jsme zde 4 holky a 6 chlapců. 🙄

podrobné profily a fota jednotlivých štěňátek budu uvádět v menu : https://www.ridgebackostrava.cz/chov/

Adresa pro veškeré fota z vrhu A: http://ashleyshakarri.rajce.idnes.cz/mama_Ashley/

  11.9.2017 Ashley porodila 10 životaschopných štěńátek, hezké porodní váhy. Žádné DS, žádný zálomek na ocásku , žádný rozštěp patra- šikulky. Statistika vrhu, váhy a  fotečky brzy-mám nyní plné ruce práce. Dobrá zpráva má dostatek kolostra a je šikovná maminka.

  57. den březosti-Ashley a vážní zájemci. 7.9.2017

Protože má ráda malé děti, měla velkou radost z návštěvy Terezky a Karolínky, prý se už moc těší na Ashleyny zrzečky. Chtějí chlapečka, dalšího kamaráda pro sebe a pro Metýska rhodéského ridgebacka. Ač opravdu malinké holčičky, tak jsou koukala jak se umí k psovi chovat. Velká pochvala rodičům a nemohu opomenout ani Metýska.

51. den březosti.Více meny: /1461-2/ Chov-deník březulky.

 🙄 S velkou radostí oznamuji : „BŘEZOST POTVRZENA!“ 🙄 

„Elegance from funcion“

Spojení dvou fyzicky i psychicky vyzrálých psů, nadstandardně zdravotně testovaných, bez genetické zátěže dysplazie kloubů, štítné žlázy, srdce, autoimunitními chorobami. S pokoru doufám, že příroda bude souhlasit a v 1/2 září 2017 se dočkáme zrzečků. Od tohoto spojení očekávám zdravá a psychicky vyrovnaná štěňátka.  Vzhledem k výstavnímu, pracovnímu a sportovnímu potenciálu obou rodičů vidím širokou volbu pro trávení volného času se svými paničky.   

Více o otci v menuhttps://www.ridgebackostrava.cz/otec-vrh-a    

Den D nastal 12.7.2017-Pršelo.

 

 

 

 

 

 

Pro rhodéského ridgebacka, né zrovna  oblíbené počasí. Afsi  předvedl, že není žádný cukrový hezoun, okamžitě věděl  o co kráčí, co mu říká jeho pud, bez ohledu na počasí.  Naštěstí Katka majitelka Afsiho svolila a dojela za námi. Máme přístřešek na auta a nemuseli jsme nechat psy zmoknout na kost, popř tlačit v domě. Katka zkušeně odhadla, že Ashley je dlouhonožka  a  ještě se při stání vyšponuje. Stačilo hodit dřevotřísku na zem.  Po lehkém a radostném rozběhu psů, kdy Ashley kladně zhodnotila fyzickou výkonnost Afsiho. Stačilo je přivést na nachystaný prostor. Spojení trvalo krásných 25 minut. Afsi se předvedl jako pohodář, po svém výkonu se u nás zabydlel a odmítal se vrátit domů. Nakonec odjeli a nám nezbývalo než čekat……..

Seznámení s Afsim.

Afsi a Ashley si okamžitě sedli a obrovskou radost měla  i z Afsiho společníka Moriska. Náš plán projít se se psy a zajít si na občerstvení trošku zkolaboval. Afsi ukázal Ashley svůj rajón a taky, kde je čerstvě pohonojené pole. Lehce se náznul odérem, no a Ashley se nedala zahambit – zkušená lovkyně  -zmazala se komplet. Hnůj ji kapal z celého jejího těla. Nezbylo než vyčkat, až uschne a hnůj z ní setřepat. 

Evidentně si sedli a z nových kamarádu byla opravdu nadšená.  Při odjezdu jim skočila do kufru auta s přesvědčením, že by s nimi chtěla zůstat déle. Chvíli jsem zvažovala, zda ji tam nenechám, smrděla jak zákon káže a mne čekala ještě delší cesta autem nazpět domů.

Dozvěděly jsme se radostnou zprávu Sanny – Amigo Sunshine Srdce Afriky C.I.B –  náš předchozí nápadník bude otec!

🙂 Veliká gratulace 🙂

Někdy zasáhne škaredá shoda náhod, někdy stejně jak u lidí zasáhne příroda a dotyční spolu mít děti nemohou a s jiným to jde jak po másle. Ještě jednou gratulace!!

Ashley je holka šikovná, než si lehne, vždy si ustele.

Poprvé za námi přijela malá Terezka. Holky si plácly na přátelství.

Ashley měla narozeniny a já ji přeji jediný vidět děti Ashleyny.

Jelikož jsme se nedočkali  štěňátek z předchozího opakovaného pokusu o  spojení. Ovládla mne nejistota a smutek. Ashley podstoupila řadu lékařských vyšetření,  které vyústilo v kompletní reprodukční profil  s výsledkem –  zdravá reprodukčně schopná fena. Nezbylo než konstatovat, že možná my lidé jsme si štěňátka z tohoto spojení přáli více než příroda. Nevím zda nezabřezla, nebo plody vstřebala. Objevila se bakteriální infekce. Je také možné, že k přenosu došlo právě na veterině. Při dalším-tentokrát pro mne už zbytečném odběru RPG, dovedli psa z odchytu, kapalo mu z nosu a než jsem s Ashley odsedla – stihl jí čichnout k pochvě. U druhého výběru psa jsem se rozhodla, že nechám více prostoru Ashley  a víc než běhání po veterinářích a zjišťování hodnot RPG se zaměřím na její chování a nechám volnou ruku přírodě. Ashley je velice čitelná fena a s nástupem její ovulace nastupují i samostatné úniky z domu. Dveře v domě ani branka od zahrady nejsou překážkou.

lrm_export_20160906_221212-2

V parku jsme potkali Tery Gálovou maladinkou holčinu, chce být fotografkou, asi určitě bude, udělala mi pár fotek a mě ce móóc líbí.

lrm_export_20160930_182942

Veverka.

lrm_export_20160930_183841

26.10.2016

9.ročník rovinového závodu – SARANGA SPRINT – děkuji pořadatelům za obětavou práci  pro plemeno Rhodéský Ridgeback.

14753707_1660162387628397_1871472554408183602_o-5 

11.9.2016 Mistrovství ČR 2016 – coursing FCI skupin, konaný pod záštitou Českomoravské kynologické unie národního coursingového a dostihového řádu.

Čekání na výsledky:

14137964_1251558364874918_1968944490_n

A, jó nemá to v kapse, ale na hřbetě.

14310548_1643246305986672_6655613653504450524_o-1 Srpen 2016

byl veselý měsíc, dojeli za námi Ralf a Klára z Anglie a vymyslela jsem pro ně dovolenou v  Tatrách. 

13995448_1627614627549840_7371386277096319939_o-2

Při výstupu na Velkou Svišťovku  (2037 m) nám Ashley jednoznačně ukázala co si myslí o naši fyzické kondici.

13925929_1627615170883119_6811457214364524981_o-2 

No, více méně mojí, neustále jsem byla pozadu, nezbylo než na mne počkat.

13925858_1627614774216492_3544474252660278307_o-3

13925965_1627614817549821_1951546492462600970_o-2

Při návštěvě Sloveského Ráje za námi přijel kamarád Sanny a s Ashley si téměř sinchronizovaně   protáhli kosti. 

13920172_10208274980291061_8110231626383519802_o

 

13662013_10208274980091056_7575706175955781209_o-2

 

13920396_10208274958050505_8142765559179567851_o

Poslední den v Tatrách jsem  měla naplánovanou Mezinárodní výstavu v Polském Zakopaném 2016  zdařilo se – splněny podmínky pro vysvědčení z krásy:

14680806_1660162194295083_7964256081998605602_o-3

Foto  – AVATAR.

Jedna se zvyklostí v létě v podvečer je třeba se okoupat.

á.

Můj s Móju- vedra udeřila a občas někde odpadnou.

IMG_20160625_174525

Tři mušketýři: Aramis, Ashley a Bára, věrní v přátelství i při práci – chybí Charlie, ale místo mu drží.

Tři mušketýři

Charlie, Ashley, babulka Sindy a špekulan – dvorní dentista Filípek

4

Oslava narozenin.

Návštěva se zdržela do pozdních nočních hodin, Filípek vidět není-zalehl jej Charlie. Smůla pro páníčky, že by terasa a svařené víno?

návštěva

Ashley-holčičko moje:

,,vše nejlepší, ať jsi s námi  a se svou věrnou partou šťastná“

MOJ_9601

Omlouvám se za pozdní sdělení, ale opět přišel smutek. Ač si Sanny a Ashley k sobě sedli ke spojení nedošlo a z důvodu úrazu jsme musely odjet. Nezbývá než odložit spojení těchto psů na další hárání. Velice mne potěšil zájem zkušených chovatelů a především si vážím těch, kteří se rozhlodli společně se mnou, Ivankou, Sannym a Ashley počkat. Sand nám to všem na podruhé vyjde.

001 Ashley

15523_4060874649924_1141627095_n

Když jsem si brala Ashley věděla jsem, že nebudu chtít několik vrhů. Plemeno RR je hodně populární a bolí mne u srdce, když  vidím, že se objevují v útulcích a v nesprávných rukou, což občas dopředu odhadnout nelze, ukáže to až čas.V našem případě nyní čas bije na poplach. I Ashley mi to dává znát a jeji jednoroční přírodní cyklus hárání se zkrátil na 6,5 měsíční. Vše bylo hektické. I když chcete štěnátka jen jednou, není dobré přípravu a krytí odkládat.

Štěstí nám někam odlétlo.

escape-06-1-textury-doplnkove-foto

Ryšavá svorka ryzích RR povah.

nzuri_rr(10)Kombinace výborné fyzické i psychické kondice,výstavně, sportovně a pracovně úspěšných linií CHS.z ČR, SR, RUS, JAR, SRN, NL, AUT a USA. 

„Elegance from Functions“

Sanny už čeká, více ZDE.

10269089_10202043673919048_8451106117101813529_o

Na jaro 2016 plánujeme štěńátka.

IMG_1139

Ashley jde vystavování nejlépe v lese – hold holka přírodní.

IMG_20151229_155247

PF 2016

Tři králové už jdou k Vám, štěstí zdraví vinšovat Vám.

Tři králové

Jak nám ten čas běží a čas od času zaboduje jak na poli výstavním, tak v opravdovém boji a poli sportovním. 

IMG_6812-e1425287103388

06.09.2015 KV Dolní Benešov, 1.excelent, VT,KV

30.08-2015 Velká cena Lytomyšle coursing (FCI) 1.místo

16.08.2015 Olympiáda-Marchegg (AT) 2.místo

25.7.2015 Gadův memoriál-Rejvíz , coursing (FCI) 2. místo (342b)

27.06.2015 Helya Cup 2015/3, coursing- 32 RR 1. místo feny a absolutní vítěz !!!

10.05.2015 NV Rybnik (PL), 1.exelent CWC

09.05.2015 KCHRR -18fen ve třídě, 3.exelent

12.04.2015 NV Zabrze (PL), 1.exelent, CWC

11.04.2015 NV Ostrava, 2.excelent, rest.CAC

04.04.2015 Medlánský sysel coursing FCI 2. místo (345b)

08.02.2015 DUO CACIB 3.exelent

07.02.2015 DUO CACIB 3.excelent

03:01:2015 NV Brno 2.excelent, rest.CAC

2014

28.9.2014 Saranda sprint, Slušovice – 36 RR 1. místo nejrychlejší fena

07.9.2014 Klubová výst. rhodeéských ridgebacků SR 1. excelent, CAC (SR)

14.9.2014 Mistrovství ČR-Ptýrov- coursing FCI 3. místo (335 b)

23.8.2014 Klubová výs. KCHRR ČR excelent, 3. nej. hlava

23.8.2014 Helya Cup 2014/3, dostihový závod 39 RR 2. nejrychlejší fena

26.7.2014 Gadův memoriál-Rejvíz , coursing (FCI) 2. místo (342b)

13.6.2014 Bonitace KCHRR CHOVNÁ

14.6.2014 Helya Cup 2014/2, coursing- 40 RR 1. místo feny a absolutní vítěz !!!

08.6.2014 KV Ratibórz (PL) 1. excelent CWC (PL)

17.5.2014 KCHRR ČR – 20 fen ve třídě 1. excelent CAC, 3. nej.hlava

18.5.2014 KCHRR ČR -19 fen ve třídě excelent

10.5.2014 Slezská výstava Hlučín V1, VT,KV

12.4.2014 Národní výstava Ostrava 2. excelent, rest.CAC

05.4.2014 Medlánský sysel coursing FCI, 3. místo (347b)

04.5.2014 Hanácký pohár coursing FCI, 3. místo (336 b)

21.3.2014 MV Katowice (PL) 2. excelent 2,rest. CAC (PL)

22.2.2014 MV-Brno DUOCACIB -18 fen ve třídě 2. excelent, rest.CAC

23.2.2014 MV-Brno DUOCACIB -17 fen ve třídě 4. Excelent

18.01.2014 Mezinárodní výstava Trenčín 3. excelent

22.1.2014 náš nejtemnější den, opustil nás náš přítel a ochránce Frank, i když tu už není pořád je se mnou.

DSC_0270

DSC_0266

c7f66a346147d12cdc596a2

Frank š.