O nás

                Na vše živé se dívám s respektem- dar přírody. Pokud chceme nějaké zvíře vlastnit, tak je nám pouze předáno do opatrovnictví. Každý pes si zaslouží vnímavého člověka, avšak né, každý člověk si zaslouží psa. Nebyly to jen zvířata, které mne od mého mládí provázejí a utvářely mou lásku k nim a přírodě, ale i můj děda- myslivec. Jako malá jsem byla přesvědčena, že mám za dědu Krakonoše, opravdu takový byl. Pro mne byl zobrazením lásky a respektu k přírodě a zvířatům. Obojímu uměl naslouchat. Tvrdil, že myslivec bez psa – není myslivec-mnohdy má jen potřebu střílet.V rodině jsem měla možnost setkat se s chovem německých ohařů. Na zvířatech jsem vždy obdivovala jejich pohyb a čisté, odhodlané srdce. Sama jsem se již pak podílela na výchově německého ovčáka a kokršpaněla s nimi jsem se učila jejich řečí a četla jejich povahu a náladu z pohybů jejich těla (etologie) Avšak nejlepším učitelem byla klisna Jiskra, velice příhodné jméno, které neznamenalo jen jiskru v oku, ale i jiskru v těle. Vždy když jsem vstoupila do stáje, nebo jsem jí viděla ve výběhu, tak nějak vyčnívala, vztyčená hlava, nesení oháńky, důraz v pohybu, hra jejího těla a její mimika jasně sdělovaly: „ já vím, že vím a taky vím, že umím,“také tak tomu bylo. Do dnes miluji fotografie zvířat v pohybu, zachycení hry jejich svalů a radosti z volnosti.

big_thumb_2981a140bb1a9cc4f770f8e811f41a62

                Rhodéský ridgeback mne uchvátil hned na první pohled, nejen vzhledem, ale především svým projevem. Po odchodu kokršpanělky Týny jsem o výběru plemene nepřemýšlela, bylo to již dávno dané. S příchodem Franka r. 2008 jsem zjistila, že jsem opět na startovní čáře. Tito psi vynikají svou schopností samostatného myšlení a také tvrdohlavostí a neustále zkouší, jak to jde, co si může dovolit a především vyzískat pro sebe co nejvíc a soužití s námi si ulehčit. Jsou to přeborníci v interaktivním chování a mají silnou zbraň- velmi ublížené oči. K jejich duši vedou velice tenké strunky, zabrnkáte moc a strunky se přetrhnou. Budete jen s láskou hladit, nevydají žádný zvuk, nebo jen vržou. Aby se jejich duše rozezněla je zapotřebí silné dávky empatie, správně dávkovat jak lásku, tak i důslednost. Kvalitní stravu máme namíchanou od odborníků (granule, BARF)  a na nás je namíchat to druhé pravidelný, dostatečný pohyb a zábavu, prostor k myšlení, což je nepostradatelné k jeho správnému zdravému nejen fyzickému, ale i duševnímu vývoji. 

 „ Zdravé tělo, zdravý duch.“

U původních loveckých plemen to platí dvojnásob, šelma v nich dříme pořád, naši předci ji už dávno ochočili a zvládli a my ji v nich nesmíme zabíjet!

Přemíra lásky a pohodlí ukáže své.

Stejně jako je to s dětmi, stejné jako s civilizací.

                Kynologie nám nabízí spoustu možností a coursing (FCI) z hlediska hodnocení vlastností: vytrvalost, odhodlání, intelekt-spolupráce ve smečce, rychlost a úsilí- především honičům patří. Taktéž zde velice dobře odhalíte psa agresivního, který nejeví zájem o střapec – „lov“, ale pouze o své soupeře. Rhodéský ridgeback patří mezi nejrychlejší plemena na světě s velmi tuhou svalovinou, dokáže svým tělem a ocasem obratně manévrovat a ve výskoku se točit kolem své vlastní osy, avšak za předpokladu správného vývoje dlouhého svalstva.  

Pokud má Vás pes lovecký pud, běhat bude, naprosto přirozené – samotnou vášeň –vzdát hold svým předkům. 

„Unavený pes- šťastný a poslušný  pes“= spojeny majitel.IMG_6849

               Po nešťastném odchodu Franka, jsem neměla ani sílu se o svou bolest dělit, zastihlo mne to nepřipravenou, ale na to se snad ani připravit nedá. Zvažovala jsem, zda vůbec chovatelskou stanici zřídím a zařadím se do silného počtu CHS RR v ČR. Neměla jsem pro Ashley stránky, nebyla jsem na facebooku. Z Frenkyho nepřítomnosti byla smutná, pohled na ni mi dral srdce. Jednoho dne jsem si na google vyťukala Ashleyno jméno a k mému úžasu vyběhla německá stránka jejího dědy Elrona Fana Zulu, kde se zmiňovali o některých výstavních úspěších Áši. K mému úžasu jsem zjistila, že Áša je jeho holka, jeho pohled mne dostal, stejný soustředěný výraz-jó hold krev vodou není! Něco je špatně, soused ob 3 domy neví, jak se Ashley jmenuje a v Německu se cizí lidé o ni zajímají.

  Děda Elron

děda Elron

Vnučka Ashley

IMG_0336

                Můj pohled na chovatelství- pokud se už někdo rozhodne zřídit si chovatelskou stanici, či vlastnit krycího psa, bere na sebe velkou odpovědnost i za budoucnost tohoto plemene. Je před ním dlouhá a nelehká cesta. Pokud má štěstí a jeho pes je zdravý, splňuje standard vzhledový, má dostatek času a financí na objíždění výstav, tituly jsou ocenění za vzhled a práci obou. Ač to vypadá jednoduše, jednoduché a levné to vůbec není. Také by se měl postarat, aby, to co vypadá jak rhodéský ridgeback se i tak chovalo. Udržovat-rozvíjet vlastnosti, pro které především rhodesiánské plemeno vzniklo. Chovatel bez psa je jen obyčejný člověk, kdežto pes bez chovatele bude pořád pes. To, že plemeno RR nevymřelo a je v současnosti tak hojně rozšířené, vděčíme několika málo lidem, kteří utvořili spolek o záchranu běžících psů. My už pouze sbíráme jejich plody a je na nás jak s nimi naložíme.V rozhodování k výběru partnera pro svého miláčka, máme v rukou přírodní alchymii a je třeba s rozvahou namíchat zdraví, vzhled, povahu a vlohy. RR je velmi oblíbené plemeno, jeho inverzi na ČR trh nepředčí žádné jiné plemeno, ze skupin FCI. Nedivím se, toto plemeno má opravdu něco do sebe, ale možná je to i tím, že podmínky pro chov jsou v mých očích poměrně jednoduché.  Zastávám však názor, že jednoduchá cesta není vždy ta správná cesta k udržení vlastnostmi tak rozmanitého a fyzicky zdatného plemene. 

             Co se týče zdraví v  dnešní době již existují genetické testy, ale nemáme vyhráno. Pes se svými 2,5 miliardy genetického kódu? Testy objeví, až se nemoc v chovu zabydlí. Honba za rychlým upevněním estetických znaků vede k přimhouření oka nad příbuzenskou plemenitbou, co v rodokmenu vidět není, to neexistuje. Z dlouhodobého hlediska to však vede nejen k udržení žádaných znaků, ale také ke ztrátě celkové životaschopnosti dalších generací. (Snížená vitalita, postupně se snižující vek, ztráta odolnosti vůči stresu, onemocnění slinivky, různé druhy srdečních a  očních vad, všemožných alergií, slabých zubů, nižší plodnost u fen a ochoty k páření,  psi ztrácí zdravý tah na bránu při krytí, vede to k celkovému oslabení imunitního systému. Tzv. imbrední depresi. Všichni víme, jak dopadly některé šlechtické rody, ani tituly, ani ,,modrá krev „nepomohla.

 Nejsem pesimista, ani optimista, jsem realista, tak jak byl můj děda, tak jak byl můj strejda a z jejich zkušeností, čerpám dodnes. Absolutní nepříbuznost samozřejmě zaručit nelze, ale vysledovat do 7- až 9 kolene lze, to je moje hranice. Při výběru krycího psa, musí přeskočit jiskra a čím více exportů rodokmen obsahuje, tím jsem klidnější.

Na otázku jak dobře a jak pečlivě sestavuji chovné páry  psů, budu moci odpovědět až na konci života psů – odchovů z konkrétního spojení.

Nerozhodne však počet získaných titulů v aktivním věku,  protože to je věc subjektivní a krásný pes potřebuje i ambiciózního člověka a ještě k tomu musí být přítomen rozhodčí, který je opravdu znalec plemene,  ale věc objektivní, a to počet ve zdraví dožitých, spokojených let. 

V současnosti jsem vděčná svému výběru zakladatelky chovu Ashley, ač brzy překročí hranici 11 let, umí klamat věkem.

Její maminka CH. Chloe z Korycanských skál, přešla duhový most ve věku 13 let a 6 měsíců, tatínek C.I.B Baaco Amani Jenyś Zakimi ve věku 12 let, 6 měsíců.

r. 2013

V roce 2017 se k nám přidala i Abigail – dcera Ashley.

S vnukem Adámkem,  jeho Moly, tvoříme už pěknou partu na venčí. 

a v roce 2021 se nám přidala i Carmen dcera Abgail.

 „Nyakati Nzuri“ svahilski – „Dobré časy.“

eszterhas-minden-pictures-suzi-african-lion-panthera-leo-cubs-playing-with-adult-male-masai-mara-nat-l-reserve-kenya

Kdybych měla tu moc, tak je do vínku dám, nejen štěňátkům, ale i Vám.

                A proč zrovna štěně ode mne?  Svůj pohled a mou snahu jsem sdělila. Zachovat rhodéského ridgebacka ve své původní formě a se všemi funkčními vlastnostmi, krásou a elegantností, vyrovnaného, hrdého, fyzicky zdatného  psa, rodinného typu s hlubokým vztahem, oddaností a láskou k svojí smečce, dětem a tužbou být přítelem a ochráncem.

Možná odpověď už cítíte, když né, koukněte jinde a hlavně se ptejte. Otázek je hodně, já se také budu ptát, hledáte společníka na dlouhou dobu.

Přeji šťastný výběr a chov s úctou, láskou a důsledností.