O nás

                Na vše živé se dívám s respektem- dar přírody. Pokud chceme nějaké zvíře vlastnit, tak je nám pouze předáno do opatrovnictví. Každý pes si zaslouží vnímavého člověka, avšak né, každý člověk si zaslouží psa. A ten, kdo je dokáže týrat, toho nemůžeme nazývat člověkem, je horší než zvíře. Nebyly to jen zvířata, které mne od mého mládí provázejí a utvářely mou lásku k nim a přírodě, ale i můj děda- myslivec. Jako malá jsem byla přesvědčena, že mám za dědu Krakonoše, opravdu takový byl. Pro mne byl zobrazením lásky a respektu k přírodě a zvířatům. Obojímu uměl naslouchat. Tvrdil, že myslivec bez psa – není myslivec-mnohdy má jen potřebu střílet.V rodině jsem měla možnost setkat se s chovem německých ohařů. Na zvířatech jsem vždy obdivovala jejich pohyb a čisté, odhodlané srdce. Sama jsem se již pak podílela na výchově německého ovčáka a kokršpaněla s nimi jsem se učila jejich řečí a četla jejich povahu a náladu z pohybů jejich těla (etologie) Avšak nejlepším učitelem byla klisna Jiskra, velice příhodné jméno, které neznamenalo jen jiskru v oku, ale i jiskru v těle. Vždy když jsem vstoupila do stáje, nebo jsem jí viděla ve výběhu, tak nějak vyčnívala, vztyčená hlava, nesení oháńky, důraz v pohybu, hra jejího těla a její mimika jasně sdělovaly: „ já vím, že vím a taky vím, že umím,“také tak tomu bylo. Do dnes miluji fotografie zvířat v pohybu, zachycení hry jejich svalů a radosti z volnosti.

big_thumb_2981a140bb1a9cc4f770f8e811f41a62

                Rhodéský ridgeback mne uchvátil hned na první pohled, nejen vzhledem, ale především svým projevem. Po odchodu kokršpanělky Týny jsem o výběru plemene nepřemýšlela, bylo to již dávno dané. S příchodem Franka r. 2008 jsem zjistila, že jsem opět na startovní čáře. Tito psi vynikají svou schopností samostatného myšlení a také tvrdohlavostí a neustále zkouší, jak to jde, co si může dovolit a především vyzískat pro sebe co nejvíc a soužití s námi si ulehčit. Jsou to přeborníci v interaktivním chování a mají silnou zbraň- velmi ublížené oči. K jejich duši vedou velice tenké strunky, zabrnkáte moc a strunky se přetrhnou. Budete jen s láskou hladit, nevydají žádný zvuk, nebo jen vržou. Aby se jejich duše rozezněla je zapotřebí silné dávky empatie, správně dávkovat jak lásku, tak i důslednost. Kvalitní stravu máme namíchanou od odborníků a na nás je namíchat to druhé pravidelný, dostatečný pohyb a zábavu, prostor k myšlení, což je nepostradatelné k jeho správnému zdravému nejen fyzickému, ale i duševnímu vývoji.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   „ Zdravé tělo, zdravý duch.“

U původních loveckých plemen to platí dvojnásob, šelma v nich dříme pořád, naši předci ji už dávno ochočili a zvládli a my ji nesmíme zabíjet!

                Kynologie nám nabízí spoustu možností a coursing (FCI) z hlediska hodnocení těchto vlastností: vytrvalost, odhodlání, intelekt-spolupráce ve smečce, rychlost a úsilí- především honičům patří. Taktéž zde velice dobře odhalíte psa agresivního, který nejeví zájem o střapec – „lov“, ale pouze o své soupeře (běh v páru, popř. ve třech stejného pohlaví).

IMG_6849

                Nemluvě o dostizích-sprintu, neptejte se mne na můj názor, pohlédněte na Franka, soutěží zde sám za sebe a v dostihu žádný subjektivní pocit člověka nerozhoduje, jen časomíra a fyzická kvalita psa- já vidím samotnou vášeň –vzdát hold svým předkům. Rhodéský ridgeback patří mezi nejrychlejší plemena na světě s velmi tuhou svalovinou, dokáže svým tělem a ocasem obratně manévrovat i ve výskoku a točit se kolem své vlastní osy, avšak za předpokladu správného vývoje dlouhého svalstva. Po nešťastném odchodu Franka, jsem neměla ani sílu se o svou bolest dělit, zastihlo mne to nepřipravenou, ale na to se snad ani připravit nedá. Zvažovala jsem, zda vůbec chovatelskou stanici zřídím a zařadím se do silného počtu CHS RR v ČR. Neměla jsem pro Ashley stránky, nebyla jsem na facebooku. Z Frenkyho nepřítomnosti byla smutná, pohled na ni mi dral srdce, ale fyzičku s ním natrénovat stihla. Věnovaly jsme se především coursingu, měla čerstvě splněnou licenci, začaly jsme objíždět závody, protože to je to, co Ášu neskutečně baví a co ona miluje, miluji i já. Byla jsem takový ten tichý chovatel ve světě ridgebacků. Maximálně jsem se zviditelnila nějakou ostudou na výstavě, např., že jsem v Katowicích nenastoupila do boje o rest. CACIBA, nebo přišla na výstavu se smradlavým psem, jelikož Ashley se těsně před vystavováním rozhodla navonět zdechlou, řádně smradlavou žábou a kousek stehýnka měla uchovaného v záhybu ucha. Avšak nějaké úspěchy nás neminuly a po dobu soužití s mými RR mi domů přibylo pár pohárků na prach za ocenění nejen estetických, ale rovněž i fyzických kvalit RR. Jednoho dne jsem si na google vyťukala Ashleyno jméno a k mému úžasu vyběhla německá stránka jejího dědy Elrona Fana Zulu, kde se zmiňovali o některých výstavních úspěších Áši. K mému úžasu jsem zjistila, že Áša je jeho holka, jeho pohled mne dostal, stejný soustředěný výraz-jó hold krev vodou není! Něco je špatně, soused ob 3 domy neví, jak se Ashley jmenuje a v Německu se cizí lidé o ni zajímají.

  Děda Elron

děda Elron

Vnučka Ashley

IMG_0336

                Můj pohled na chovatelství- pokud se už někdo rozhodne zřídit si chovatelskou stanici, či vlastnit krycího psa, bere na sebe velkou odpovědnost i za budoucnost tohoto plemene. Je před ním dlouhá a nelehká cesta. Pokud má štěstí a jeho pes je zdravý, splňuje standard vzhledový, má dostatek času a financí na objíždění výstav, tituly jsou ocenění za vzhled a práci obou. Ač to vypadá jednoduše, jednoduché a levné to vůbec není. Také by se měl postarat, aby, to co vypadá jak rhodéský ridgeback se i tak chovalo. Udržovat-rozvíjet vlastnosti, pro které především rhodesiánské plemeno vzniklo. Chovatel bez psa je jen obyčejný člověk, kdežto pes bez chovatele bude pořád pes. S pokorou a úctou skláním hlavu před stvořitelem RR Corneliusem Van Rooyenem. Služebníky stvořitele, kteří se snaží kráčet jeho cestou a nejsou oproštění od touhy a smyslu samotného stvoření. To, že plemeno RR nevymřelo a je v současnosti tak hojně rozšířené, vděčíme několika málo lidem, kteří utvořili spolek o záchranu běžících psů. My už pouze sbíráme jejich plody a je na nás jak s nimi naložíme.V rozhodování k výběru partnera pro svého miláčka, máme v rukou přírodní alchymii a je třeba s rozvahou namíchat zdraví, vzhled, povahu a vlohy. RR je velmi oblíbené plemeno, jeho inverzi na ČR trh nepředčí žádné jiné plemeno, ze skupin FCI. Nedivím se, toto plemeno má opravdu něco do sebe, ale možná je to i tím, že podmínky pro chov jsou v mých očích poměrně jednoduché po zkušenostech s ohaři a ovčáky. Zastávám však názor, že jednoduchá cesta není vždy ta správná cesta k udržení tak vlastnostmi rozmanitého a fyzicky zdatného plemene.

                A proč zrovna štěně ode mne? Svůj pohled a mou snahu jsem sdělila. Zachovat rhodéského ridgebacka ve své původní formě a se všemi funkčními vlastnostmi, krásou a elegantností, vyrovnaného, hrdého, fyzicky zdatného  psa, rodinného typu s hlubokým vztahem, oddaností a láskou k svojí smečce, dětem a tužbou být přítelem a ochráncem.

 „Nyakati Nzuri“ svahilski – „Dobré časy.“

eszterhas-minden-pictures-suzi-african-lion-panthera-leo-cubs-playing-with-adult-male-masai-mara-nat-l-reserve-kenya

Kdybych měla tu moc, tak je do vínku dám, nejen štěňátkům, ale i Vám.

 eszterhas-minden-pictures-suzi-african-lion-panthera-leo-mother-resting-with-cub-vulnerable-masai-mara-nat-l-reserve-kenya

Možná odpověď už cítíte, když né, koukněte jinde a hlavně se ptejte. Otázek je hodně, já se také budu ptát, hledáte společníka na dlouhou dobu.

Přeji šťastný výběr.

A chov s  úctou, láskou a důsledností.

S vnukem Adámkem,  jeho Moly, Abigail dcerou Ashley, tvoříme už partu na venčí.